Lecznicze wykorzystanie określonego sposobu oddychania ma swoje początki w medycynie chińskiej oraz medycynie hinduskiej. Jako element systemu leczniczego i medytacyjnego ćwiczenia oddechowe rozwinięto w jodze. W medycynie europejskiej na przydatność ćwiczeń oddechowych zwrócono uwagę pod koniec XIX w. w związku z rozwojem przyrodolecznictwa i gimnastyki leczniczej. W czasie pierwszej wojny światowej zastosowano ćwiczenia oddechowe u chorych po urazach klatki piersiowej i płuc, a począwszy od lat 30. XX wieku były coraz szerzej wykorzystywano je w postępowaniu pooperacyjnym. W 2. połowie XX wieku stają się uznanym składnikiem fizjoterapii klatki piersiowej.
Wiarygodne badania naukowe potwierdzają skuteczność stosowania niektórych rodzajów ćwiczeń oddechowych, takich jak pogłębione oddychanie, oddychanie z oporowanym wdechem lub wydechem, ćwiczenia oddychania przeponowego, czy trening mięśni wdechowych. Chociaż w odniesieniu do wielu sytuacji klinicznych oraz poszczególnych rodzajów ćwiczeń jak dotąd nie potwierdzono wpływu na przebieg choroby, jakość życia i rokowanie, to jednak mocne fizjologiczne uzasadnienie oraz wieloletnie doświadczenie powodują, że stosowanie ćwiczeń oddechowych jest powszechnie uważane za skuteczną i w wielu wypadkach konieczną metodę fizjoterapii osób z zaburzeniami czynności układu oddechowego.
Przepływ powietrza ma wpływ na usuwanie wydzieliny z oskrzeli oraz utrzymanie drożności dróg oddechowych. Ćwiczenia oddechowe mogą poprawiać dostarczanie powietrza do płuc w trakcie ich wykonywania, a także zwiększać siłę i wytrzymałość mięśni oddechowych oraz możliwości ruchowe klatki piersiowej, poprawiające komfort oddychania przez dłuższy okres. Koncentracja uwagi na własnym pogłębionym oddechu wpływa też na stan psychiczny.
Już wkrótce w naszej ofercie znajdzie się gimnastyka oddechowa, połączona z relaksacją. Śledź uważnie naszą stronę.
Comments